Please note teams and draw is subject to change

 

JWS 2017 TEAMS & DRAWS 


LITTLE LEAGUE (Y3-4) TEAMS


Australia - Little League

Coach: Charlie Birch

Cody Luke Fourie
Max Bailey
Luke Burkett
Ollie Burton
Brayden Cameron
Max Mudford
Daniel Skilton
Griffin Sielewicz
Thomas Penney
Lucas Bailey



England - Little League

Coach: Liz Olney

Tobias Melhuish
Tamatea Jones
Jack Jones
Max Mitchell
Orla Langdon
Daniel McDonald
Audrey Melhuish
Yash Arora
Lawson Pryor



India - Little League

Coach: Tom Lunny

Toby Costain
Luka den Breems
Michael Gambitsis
Nikhil McClintock
Mollie Granger
Leon Barrett
Luke Tibbotts
Will Murray
Henry Thorpe
Jack Freeman



New Zealand - Little League

Coach: Campbell McKay

Dominic Cook
Hayden Steele
Liam Kristiffor
Tobey Parker
Ollie Davies
Vincent Wright
Dylan Yare
Noah Pownall
Tyler Yare



Pakistan - Little League

Coach: Maddy Probert

Philip Aickin
Sohan Kotha
Jemima Biss
Thomas Nelson
Oscar Cordner
Rohan Sethi
Thomas Mosely
Claudia Meade
Benjamin Dunlop
Harry Figgins


South Africa - Little League

Coach: Libby Easterbrook

Harry Martin
luis kerrigan
Seb Lewis
Kate Barker
George Layburn
Harry Brown
Jackson Ling
Barney Gould
Milla Henderson



Sri Lanka - Little League

Coach: Barnaby Watts

Jacob Howell
Riley Halstead
Raiha Jeory Reynolds
Adam Davies
Tristan Harmsen
Isla Cutts
Will Taylor
Hayden Callander
Ava Miller
Brody Baker


West Indies – Little League

Coach: Tom Pleciak

Matthew Rendle
Olivia Ross
Benjamin Drew
Ben Moorby
Guy Williams
Tristan Williams
Rishika Jaswal
William Fleming
Yashwant Reddy Dasari



 LITTLE LEAGUE DRAW

MON   NZ vs AUSTRALIA PITCH 1
Game 1 ENGLAND vs INDIA PITCH 2
    PAKISTAN vs S AFRICA PITCH 3
    WEST INDIES vs SRI LANKA PITCH 4
           
Game 2 PAKISTAN vs WEST INDIES PITCH 1
    AUSTRALIA vs INDIA PITCH 2
    NZ vs ENGLAND PITCH 3
    S AFRICA vs SRI LANKA PITCH 4
           
Game 3 AUSTRALIA vs ENGLAND PITCH 1
    PAKISTAN vs SRI LANKA PITCH 2
    S AFRICA vs WEST INDIES PITCH 3
    NZ vs INDIA PITCH 4
           
           
TUE   ENGLAND vs WEST INDIES PITCH 1
Game 1 INDIA vs SRI LANKA PITCH 2
    AUSTRALIA vs S AFRICA PITCH 3
    NZ vs PAKISTAN PITCH 4
           
Game 2 ENGLAND vs SRI LANKA PITCH 1
    INDIA vs PAKISTAN PITCH 2
    NZ vs S AFRICA PITCH 3
    AUSTRALIA vs WEST INDIES PITCH 4
           
Game 3 INDIA vs S AFRICA PITCH 1
    NZ vs WEST INDIES PITCH 2
    AUSTRALIA vs SRI LANKA PITCH 3
    PAKISTAN vs ENGLAND PITCH 4
           
           
WED   INDIA vs WEST INDIES PITCH 1
Game 1 ENGLAND vs S AFRICA PITCH 2
    AUSTRALIA vs PAKISTAN PITCH 3
    NZ vs SRI LANKA PITCH 4
           
Game 2 PLATE 4   PLATE 1 PITCH 1
(SEMIS) PLATE 2   PLATE 3 PITCH 2
    CHAMP 1   CHAMP 4 PITCH 3
    CHAMP 2   CHAMP 3 PITCH 4
           
Game 3 WINNER PITCH 3   WINNER PITCH 4 PITCH 1
(FINALS) LOSER PITCH 3   LOSER PITCH 4 PITCH 2
    WINNER PITCH 1   WINNER PITCH 2 PITCH 3
    LOSER PITCH 1   LOSER PITCH 2 PITCH 4

 



MIDDLE LEAGUE TEAMS (Y5-6)

Convener - Shawn Lewis


Australia - Middle

Coach: Cameron Yaxley

Anton Aickin
Liam Arthur-Hunt
Henry Blanchard
Max de Witte
Marcus Griffiths
Henry Griffiths
Teddy Harricks
Harish Kumar
Brandon Matzopoulos
Shay Reid
Logan Vorster
Jackson Worrall





England - Middle

Coach: Ethan Brook

Ryan Coetzee
Toby Duff
Mark Hansen
Connor Jollivet
Kieran McClintock
Adam Newman
Joel Robinson-Gomas
Taylor Russel
Louis Upton
Raneel Vaidya
Jackson Walsh
Vincent Yee Werry


India - Middle

Coach: James Keene

Toby Bishop
Somesh Fageria
Christian Forsyth-Jones
Cooper Harrison-Tubb
Oscar Lewis
James Lynch
Nishil Patel
Sam Pita
Kyle Premadasa
Oliver Price
Sachin Sethi
Tyler Wells



New Zealand - Middle

Coach: Olly Chambers

Oscar Boyle
Erik Brownlow
James Cameron
Taylor Cansdale Griffin
Arahan Chattopadhyay
Sofia Drew
Hamish Jardine
Tori Johnson
Ryan Johnson
Zachary Robertson
Aidan Simpkins
Solomon Vermeer



Pakistan - Middle

Coach: Daniel Howie

Ryan Billington
Ty Browne Hale
Giselle den Breems
John Fitzgerald
Conor Langdon
Alex Mangino
Ansh Patel
Georgie Shanahan
Darcy Taylor
Monty Usherwood
Nicholas Wallace
Patrick Yates


South Africa - Middle

Coach: Ollie Skilton

Oliver Beale
Henry Bond
Felix Creasy
Nicholas Garelli
Blake Jay
Thomas McCutcheon
Benjamin Pleciak
Raphael Scordino
Jacob Steele
Joshus Thompson
Caleb Utton
Shaun Weliwitiya


Sri Lanka - Middle

Coach: Matt Browning

Andrew Balla
Kincaid Baxter
Reuben Dobson
William Goodger
Mirhan Kermani
Samuel Murphy
Fergus Salmond
Christian Scott
Kazik Swain
Alex Waldron
Benjamin Wheeler
Jacob Woodall




West Indies - Middle

Coach: Angus Nicholl

Sam Baird
Dominic Barker
Eddie Biss
Cambell Brighouse
Matthew Dennison
Charli Dunn
Gus Grooby
Ben Logan
Evan Moorby
Rebecca Nicholas
Kier Smith
Heinricht Smith






 MIDDLE LEAGUE DRAW

MON AM NZ vs AUSTRALIA Vauxhall Rd  
    ENGLAND vs INDIA Stanley Bay  
    PAKISTAN  vs S AFRICA BIS 1  
    W INDIES vs SRI LANKA BIS 2  
             
  PM NZ vs INDIA BIS 2  
    ENGLAND vs S AFRICA Vauxhall Rd  
    PAKISTAN  vs SRI LANKA Stanley Bay  
    W INDIES vs AUSTRALIA BIS 1  
             
             
TUE AM NZ vs S AFRICA BIS 1  
    ENGLAND vs SRI LANKA BIS 2  
    PAKISTAN  vs AUSTRALIA Vauxhall Rd  
    W INDIES vs INDIA Stanley Bay  
             
  PM NZ vs SRI LANKA Stanley Bay  
    ENGLAND vs AUSTRALIA BIS 1  
    PAKISTAN  vs INDIA BIS 2  
    W INDIES vs STH AFRICA Vauxhall Rd  
             
WED AM Sri Lanka vs India Vauxhall Rd Championship Semi
    England  vs Pakistan Stanley Bay Championship Semi
    NZ vs W Indies BIS 1 Plate Semi
    Australia vs Sth Africa BIS 2 Plate Semi
             
  PM Winner Vauxhall vs Winner SB Vauxhall Rd *Final
    Loser Vauxhall vs Loser SB Stanley Bay *3/4 playoff
    Winner BIS1 vs Winner BIS2 BIS 1 *Plate final
    Loser BIS1 vs Loser BIS2 BIS 2  

 



SENIOR LEAGUE (Y7-8) TEAMS

Convener - John Stroobant


Australia - Senior

Coach: Steven Newey

Freddy Birch
Anna Browning
Hamish Catherwood
Jack Crook
Jack Davies
Jack Eggleston
Harrison Ellis
Dylan Harle
Kayan Kermani
Ryan Lynch
Matthew Ross
Christian Sirl


England - Senior

Coach: Jono Kemp

Nathan Alderson
Clayton Bain
Luke Cameron
Eddy Chambers
Zachary Dunn
Ojaswin Grover
Kushal Kanchinadham
Sam MacKinnon
Jack McAnulty
Pablo Quinn
Spike Ruffell
Heath Tomlinson



India - Senior

Coach: Aakash Choudary

Tyler Baker
Billy Brown
Krishnil Chandra
Harrison Clark
Jack Clark
Max Clarke
Daniel Clerke
Pat Faulkner
Max Harrison-Tubb
Eli Robinson-Gomas
Shaan Vaidya
Jack Whittle



New Zealand - Senior

Coach: Will Clarke

liam bradly
Jack Clough
Timothy Coetzee
Johnny Cole
Finn Granger
Alexander Jagusch
Thomas Meade
James Nelson
Ohm Patel
Rupert Powell
Michael Thornhill
Lachlan Wallace



Pakistan - Senior

Coach: Matt Strain

Zac Browne Hale
Jack Buckingham
Liam Clarke
Gene Garea
Jesse Hohaia
Logan Jones
Sanjula Kodi
Lokesh Kumar
Cameron Laing
Medhansh Mathur
Jasper Moy
Joel Potter


South Africa - Senior

Coach: Sam Hinds

Dominic Aldous
Samuel Avis
Myer Cuthbert
Connor Gibbs
Kahu Jones
Mahaki Jones
Zan Martin
Toby Naish
Bremner Nathan
James O'Connor
Aston Palmer
Lukasz Swain


Sri Lanka - Senior

Coach: Ed Pyman

 

Felix Blanchard
Nick Davies
Joshua De Zoysa
Ian Engelbrecht
Joe Fell
Max Herbert
Hayden McKay
Noah Scordino
Rohan Sherlock
Alex Skilton
Tayden Smit
Nash Taylor


West Indies - Senior

Coach: Jake Coleman

 

Harlin Amaral
Dillon Barrington
William Forsyth-Jones
Tom Holmes
Flynn Logan
Ryan Morell
Esuru Nanayakkara
Kennedy Scott
Toby Stroobant
George Turner
Thomas Waters
Ruby Worrall


 SENIOR LEAGUE DRAW

MON AM NZ vs AUSTRALIA Bayswater Park  
    ENGLAND vs INDIA Domain #4  
    PAKISTAN  vs S AFRICA Domain #3  
    W INDIES vs SRI LANKA Stanley Bay  
             
  PM NZ vs INDIA Stanley Bay  
    ENGLAND vs S AFRICA Bayswater Park  
    PAKISTAN  vs SRI LANKA Domain #4  
    W INDIES vs AUSTRALIA Domain #3  
             
             
TUE AM NZ vs S AFRICA Domain #3  
    ENGLAND vs SRI LANKA Stanley Bay  
    PAKISTAN  vs AUSTRALIA Bayswater Park  
    W INDIES vs INDIA Domain #4  
             
  PM NZ vs SRI LANKA Domain #3  
    ENGLAND vs AUSTRALIA Domain #4  
    PAKISTAN  vs INDIA Stanley Bay  
    W INDIES vs STH AFRICA Bayswater Park  
             
WED AM NZ vs Pakistan Bayswater Park Plate Semi
    Australia vs India Domain #3 Championship Semi
    W Indies vs England Domain #4 Championship Semi
    Sth Africa vs Sri Lanka Stanley Bay Plate Semi
             
  PM winner from D#4 vs winner from D#3 Domain #4 *Final
    loser from D#4 vs loser from D#3 Domain #3 *3/4 playoff
    TBC vs TBC Bayswater Park *Plate final
    TBC vs TBC Stanley Bay  

 

 

Junior Training is OFF

For the winter. See you in October

 

Upcoming Premier
fixtures HERE
 
Upcoming Reserves
fixtures HERE
 

From The Boundary

Newsletters and email archive.

join our mailing list

 

 

CLICK BELOW TO LIKE US ON FACEBOOK

Please support our sponsors by giving them your business:

i-kitchen


Cricket Express





DPS- Payment Express

We are also proudly funded by:


The Lion Foundation